Ayın Konusu

ÇOCUKLARIN CİNSEL GELİŞİMİ VE OYUNLARI [ARAL...
Çocukların cinsel gelişimi ve cinsel oyunları Çocukların cinsellik konusunu öğrenmeleri gelişimleri açısından büyük önem taşıyor. Çocuklar; tıpkı kolları ve bacakları gibi,... Devamını oku...
ÇOCUKLARDA PARMAK EMME (OCAK AYI)
ÇOCUKLARDA PARMAK EMMEÇocuklar genelde parmak emme davranışını üç yaşında bırakırlar. Bu tarihten itibaren çocuğunuz parmak emmeye devam ediyorsa bu durumu... Devamını oku...
ÇOCUKLARDA UYKUKA DALMA ZORLUKLARI(ŞUBAT AYI)
İkinci ile altıncı yaşlar arasında aşırı hareketli olan çocuk uykuya dalma konusunda direnebilir. Ayrıca ilk kaygılı rüyalar da bu zorluğu arttırır. Bu dönemde yatmaya direnen çocuk... Devamını oku...
KARDEŞ KISKANÇLIĞI (MART AYI)
KARDEŞ KISKANÇLIĞI                      Kardeş kıskançlığının... Devamını oku...
ÇOCUKLARDA 'HAYIR' DÖNEMİ (NİSAN AYI)
ÇOCUKLARDA HAYIR DÖNEMİ Çocuklarda ‘hayır’ dönemi, 1 yaştan hemen sonra başlar. Bazı çocuklarda bu süre kısadır ve kendini çok... Devamını oku...
TELEVİZYONUN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ (MA...
Hiç düşündünüz mü televizyonumuz günde kaç saat açık kalıyor ve biz günümüzün kaç saatini televizyon karşısında... Devamını oku...
ÇOCUKLARDA YALAN SÖYLEME (HAZİRAN AYI)
YALAN SÖYLEMEYalan söyleme de, çalma gibi bir uyum ve davranış bozukluğudur. Çocuklarda 6-7 yaşlarına kadar görülen abartılı söylemler ve hayallerle... Devamını oku...
ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİV...
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, bireyin yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayan aşırı hareketlilik, istekleri erteleyememe ve dikkat sorunlarıyla kendini gösteren... Devamını oku...

Etkinlik Fotoğrafları

Duyurular

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ

OKULUMUZDA UZMAN PSİKOLOĞUMUZ MEVCUT OLUP , HAFTA İÇİ HER GÜN OKULUMUZDA BULUNMAKTADIR. GEREKTİĞİ DURUMLARDA VELİLERİMİZE ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLMEKTEDİR. PSİKOLOĞUMUZ GÜN BOYUNCA ÇOCUKLARIN GELİŞİMLERİNİ GÖZLEMLEYİP HER AY BİLGİ VERMEKTEDİR .

devamı...
İNGİLİZCE EĞİTİMİ

HAFTA İÇİ HER GÜN ; NATİVE SPEAKER İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ EŞLİĞİNDE İNGİLİZCE EĞİTİMİ VERİLMEKTEDİR.

Link

SINIF İÇİNDE ÖĞRETMEN DAVRANIŞLARI Yazdır e-Posta

SINIF İÇİNDE ÖĞRETMEN DAVRANIŞLARI

         Öğretmenin okuldaki rolleri eğitimdeki değişmelere ve gelişmelere paralel olarak geleneksel alandan çağcıl alana doğru gelişmektedir. Öğretmenin okuldaki geleneksel rollerine baktığımızda en önemli rolün “bilgi yayıcılık” olduğunu görmekteyiz. Okuldaki diğer rolleri disiplincilik, yargıçlık ve sırdaşlıktır (Erdem, 1998,154).

         Bu geleneksel diye nitelenebilecek roller eğitimdeki değişikliklerle, beraber değişmek durumundadır. Öğretmenler, bilgi taşıyıcı ve aktarıcı değil, bilgi kaynaklarına giden yolları gösterici, kolaylaştırıcı birer eğitim, lideri olmalıdırlar (Başar, 1994:12). Öğretmenin bilgi yayıcılıktan çok “öğrenmeyi öğretmek” rolünü oynaması, bunun için de öğrenmeyi öğretmede yeterli olması gerekmektedir (Erdem, 1998:156).

      Öğretmenin okuldaki bu rollerinin yanında sınıf içindeki davranışları, sınıf yönetimindeki yeri ve önemi üzerinde durulması gereken önemli bir boyuttur.

       Sınıf yönetimi, etkili bir eğitim ve iletişim örüntüsü gerçekleştirmek amacına dönük etkinlikleri tanımlar (Aydın, 1998:17) Öğretmen sınıfın ilişki düzeninin kurulması ve düzeltilip geliştirilmesinde yol gösterici bir liderdir, sınıf ikliminin yaratıcısıdır. O, sınıftaki yaşamın her ögesini ve anını eğitsel amaçlar yönünde planlı biçimde kullanabilmeli, sınıf bir tiyatro, öğretmende yönetmen olmalıdır (Başar, 1994:62).

      Öğrenme-öğretme ortamlarında, sınıflarda öğretmen öğrenci ilişkilerin niteliği başarıyı ve erişiyi etkileyen ilişkilerdir. Bu nedenle iyi düzenlenmeleri gerekir. Öğrenci-öğretmen ilişkisi birincil bir ilişki türüdür. Bundan dolayı birebir ve insancıl yaklaşım biçimi olan “ben-sen” ilişkisidir. “Ben-sen” ilişkisi “ben-o” veya “ben-şey” şeklinde tanımlanan iletişim patalojilerinden uzaktır (Aydın, 1998:18).

      Öğretmen sınıf ortamında sağlıklı bir öğrenci-öğretmen ilişki, kurabilmek için iyi bir iletişim ortamı ve sıcak bir sınıf iklimi, oluşturmalı, Gordon (1993:39-41), tarafından sıralanan ve kabul edilmezliğin dili olarak nitelenen iletişim engellerinden kaçınmalıdır.

Bu iletişim engelleri

 • emir vermek, yönlendirmek,
 • uyarmak, gözdağı vermek,
 • ahlak dersi vermek,
 • öğüt vermek, çözüm ve öneri getirmek,
 • öğretmek, nutuk çekmek, mantıklı düşünceler önermek,
 • yargılamak, eleştirmek, suçlamak,
 • ad takmak alay etmek,
 • yorumlamak, analiz etmek, tanı koymak,
 • övmek, aynı düşüncede olmak, değerlendirme yapmak,
 • güven vermek, desteklemek, avutmak, duygularını paylaşmak,
 • soru sormak, sınamak, sorguya çekmek, çapraz sorgulamak,
 • sözünden dönmek, oyalamak, şakacı davranmak, konuyu saptırmaktır.

       Öğrenme-öğretme sürecinin başarısını etkileyen bir başka boyut da öğretmenin, öğrencilerin sınıf içindeki tüm etkinliklere katılımını sağlayıp, sağlayamamasıdır. Öğrencilerin katılımın sağlandığı bir sınıf ortamında başarıya ulaşılmaması düşünülemez. Bu nedenle öğretmen öğrencilerin katılımın sağlamalıdır. Anderson (1991:79-82), öğrenci katılımı ve başarıda öğretmen etkililiği için şu önerilerde bulunmaktadır.

 • Öğretmenler başarı için ölçütler koymalı, bunları öğrencilere işletmeli ve öğrencileri her türlü yaşantı ile karşılaştırmalıdır.
 • Öğrenmenin gerektirdiği çabayı harcayan ve dikkat eden öğrenciler pekiştirilmelidir.
 • Öğrencilerin öğrenme stratejileri geliştirmelerine yardım edilmelidir.
 • Öğretmenler sınıfta etkileme gücünü ellerinde bulunduran durumlar yaratmalıdırlar.

 


Ders sunumu boyunca öğretmenler öğrencilerin dikkatini ve katılımın sağlayan teknikler kullanmalıdırlar.


       6. Ödev esnasında, öğretmenler, öğrencilerin arasında dolaşmalı, onların işine yardımcı olmalıdır.

Öğretmenler, jestler, gülümseyen gözler, sürekli dikkat etme gibi sözlü ve sözsüz araçlarla öğrencilere olan ilgisini onlara hissettirmelidir.


            Sınıf ortamında başarıyı etkileyen bir başka boyut, öğretmenin etkili öğretme becerilerine sahip olup olmadığıdır. Etkili öğretme becerilerine sahip bir öğretmenin öğrenmeyi gerçekleştirmesi daha kolay olacaktır. Ryan ve Cooper (1980) tarafından önerilen etkili öğretme becerileri şunlardır (Açıkgöz, 1998:97).

 • Her biri farklı bir tür düşünme süreci geliştiren farklı tip sorular sorma yeteneği.
 • Belli tip öğrenci davranışlarını pekiştirme yeteneği.
 • Öğretim ortamını, öğrenci katılımını sağlayacak biçimde çeşitlendirme yeteneği.
 • Öğrencilerin, neye dikkat ettiğini tanıma ve bunu dersi yönlendirmede kullanma yeteneği.
 • Teknolojiden yararlanma yeteneği.
 • Öğretim malzemesinin uygunluğunu değerlendirme yeteneği.
 • Bir dersin ya da ünitenin hedeflerinin öğrenci davranışlarıyla tanımlaması.
 • Öğrenme ile öğrenci yaşantısını ilişkili kılma yeteneği.

          Yukarıda sıralanan öğretme becerilerine sahip bir öğretmenin, öğretme-öğrenme ortamının en önemli değişkeni olduğunun bilincinde olarak sınıfta sergileyeceği davranışları iyi seçmesi gerekir. Bu davranışlar etkili davranışlar olmak durumundadır.

 

Üye GirişiŞifrenizi mı unuttunuz?

İstatistik

Bugün 125
Dün 376
Bu hafta 1864
Geçen hafta 2538
Bu ay 9583
Geçen ay 11905
Tüm zamanlar 367194

Online : 3
IP numaranız : 173.245.54.25
Tarih : 27-04-2018 11:04

Foto Galeri

Sınıflarımız

Doğum Günleri

Nisan 2018
P P S Ç P C C
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5